De ce persoanele de diferite vârste au nevoie de tratamente diferite pentru cancer

Un nou program de la Universitatea de Stat din Ohio ajustează tratamentele împotriva cancerului în funcție de vârsta biologică a unei persoane. Adulții mai în vârstă supuși tratamentului împotriva cancerului se pot confrunta cu diferite obstacole decât adulții mai tineri, potrivit Healthline.

Laird „Smitty” Smith este în tratament pentru cancerul pulmonar în stadiul 3. La 72 de ani, merge și el în fiecare zi, joacă golf de două ori pe săptămână și își tunde propria curte.

Smitty este tratat de Dr. Carolyn Presley, oncolog medical toracic la Centrul de Cancer Comprehensiv al Universității de Stat din Ohio (OSUCCC) – Spitalul de Cancer Arthur G. James și Institutul de Cercetare Richard J. Solove.

De asemenea, este înscris în studiul FITNESS, un proiect conceput pentru a evalua starea fizică și mentală a pacienților în vârstă cu cancer și efectul care ar putea avea asupra rezultatelor clinice.

„Vârsta biologică nu este egală cu vârsta cronologică”, a declarat Presley pentru Healthline. „Un bărbat de 70 de ani ar putea fi la fel de sănătos ca un bărbat de 50 de ani și un bărbat de 50 de ani poate fi la fel de fragil ca cineva care are 80 de ani. Vârsta nu spune neapărat întreaga poveste.”

Jamie Fertal, DO, este director medical al clinicii de îngrijire paliativă ambulatorie, Centrul de prevenire și tratament al cancerului de la Spitalul St. Joseph din California. Printre specialitățile sale se numără îngrijirea paliativă și geriatria.

Fertal a declarat pentru Healthline că persoanele de peste 65 de ani au probleme și nevoi unice în comparație cu cei care sunt mai tineri. „De obicei, consumă mult mai multe medicamente decât omologii lor mai tineri, deci există mai multe posibilități de interacțiuni medicamentoase”, a spus ea.

„Mulți pacienți în vârstă încep să dezvolte fragilitate, care este un sindrom care include slăbiciune și pierderea mușchilor scheletici și susceptibilitatea la dizabilități. Și vă puteți imagina cu siguranță cum ar afecta acest lucru capacitatea de a rezista chimioterapiei ”, a adăugat ea.

Problemele cognitive trebuie, de asemenea, luate în considerare.

„Insuficiența cognitivă semnificativă ar fi un factor de descurajare pentru tratarea cu chimioterapii agresive. Respectarea strictă necesară poate fi o provocare cu afectarea cognitivă ”, a spus Fertal.

Ea a explicat că pacienții mai în vârstă au de obicei nevoie de mai mult sprijin fizic, psihologic și practic, cum ar fi plimbările la tratament.

Mulți dintre acești factori sunt oarecum luați de la sine acordați pacienților mai tineri, a spus Fertal.

Clinica Cancer and Aging Resiliency (CARE) din cadrul Universității de Stat din Ohio este concepută pentru a satisface nevoile adulților în vârstă cu cancer.

Clinica recomandă tratamentul mai degrabă pe „vârsta biologică” decât pe vârsta cronologică.

Presley a spus ca studiul FITNESS este deschis adultilor in varsta cu cancer pulmonar si de sange, observand ca poate exista un stigmat asociat cu evaluarea „geriatrica”. Până în prezent, studiul a acumulat 27 de pacienți, cu un obiectiv de 50.

Presley a explicat că studiile anterioare au implicat o evaluare geriatrică aprofundată, dar numai înainte de începerea tratamentului.

În studiul FITNESS, participanții sunt urmăriți îndeaproape pentru efectele secundare și evaluarea geriatrică pe tot parcursul tratamentului.

„Vrem să înțelegem mai bine efectele secundare. Avem o mulțime de tratamente mai noi și nu știm cum le vor tolera și vor răspunde adulții în vârstă ”, a spus ea.

Evaluarea geriatrică este o vizită cuprinzătoare. „Ne uităm cu adevărat să vedem cum funcționează pacientul”, a spus Presley. „Mai pot avea grijă de ei înșiși? Cum sunt mobilitatea și nutriția lor? Sunt vulnerabili sau potriviți? Pot tolera tratamentul? „

Este important să știm dacă un pacient este capabil să ia singuri medicamentele conform prescripției sau dacă ar avea nevoie de asistență.

„Tratamentul în sine poate presupune administrarea unei pastile. Și fiecare tratament se bazează pe administrarea altor medicamente pentru lucruri precum greață, diaree, constipație. Uneori sunt implicate schimbări ale stilului de viață ”, a spus Presley.

De aceea, este important să înțelegem cât de bine funcționează o persoană și ce tip de sistem de asistență are în jurul său.

„De asemenea, facem teste de sânge și scaune pentru a verifica bacteriile microbiome care trăiesc în intestin. Credem că există o legătură între tipurile de bacterii din intestin și modul în care veți răspunde la imunoterapie și care ar putea fi efectele secundare ”, a spus Presley.

Ea a menționat că cercetările au arătat că, atunci când întrebați despre simptome specifice și le tratați, oamenii pot trăi mai mult, chiar dacă nu schimbați nimic despre îngrijirea lor împotriva cancerului.

„Îi întreb pe toți pacienții mei, indiferent de vârstă. Funcția este pe care ne concentrăm. Și avem un program de monitorizare a simptomelor pentru criteriile de vârstă FITNESS de 60 de ani și peste ”, a spus ea.

Presley a spus că este ceva ce se poate face în practica de rutină, chiar dacă nu face parte dintr-un studiu.

„Echipa noastră clinică a învățat multe din acest studiu și, probabil, va aplica principiile geriatrice de bază ca parte a îngrijirii de rutină pentru toți pacienții. Este vorba despre personalizarea îngrijirii cancerului. Este o îngrijire axată pe pacient ”, a continuat ea.

Presley crede că medicii au nevoie de mai mult timp cu pacienții lor. „Cred că pacienții din acest studiu primesc mai mult timp cu coordonatorul cercetării. Ei pun întrebări detaliate despre cum se simt. Întrebăm, așa că ne spun ei. Nu știm dacă ar face altfel ”, a spus ea.

Scopul, a spus Presley, este să mențină pacienții care trăiesc viața pe care doresc să o trăiască în timpul tratamentului pentru cancer.

„Smitty este unul dintre cei mai sănătoși pacienți. S-a descurcat excepțional de bine ”, a spus ea.

Smith a aflat că a avut cancer în septembrie 2018, după ce a căutat tratament pentru durerile de șold. Cancerul din plămâni ajunsese la ganglionii limfatici din jur și la esofag.

Veteran din Vietnam, Smith a declarat pentru Healthline că a fost expus agentului Orange, un cunoscut cancerigen.

Tratamentul inițial a inclus cinci luni de chimioterapie și radioterapie, precum și intervenții chirurgicale pentru îndepărtarea unei părți a acestui plămân stâng.

„Respir mai bine acum”, a spus el, lucrând încă la biroul său.

Prin toate acestea, Smith și-a continuat cariera de manager de clădiri. Încă merge la OSUCCC – James o dată la două săptămâni pentru chimioterapie. Este un regim pe care îl va continua timp de doi ani.

„Este un tip mai ușor de chimio pentru a ne asigura că cancerul nu revine. Sunt șters pentru câteva zile, apoi mă simt bine până data viitoare. Nu mai ridic lucruri grele. Nu merg la fel de repede ca înainte, dar țin totuși un ritm bun ”, a spus el.

Mersul său zilnic, odată între 9 și 11 mile, este acum coborât la 6. Smith numește programul FITNESS „uimitor”. El crede că și starea sufletească joacă un rol important.

„Când am aflat despre cancer, am știut că nimic nu va fi vreodată la fel de greu ca Vietnamul. Dacă ai ceva în viață prin care ai trecut, te gândești mental în mintea ta: „OK, am trecut prin asta. Pot să trec prin asta. ’Poți totuși să fii pozitiv, chiar dacă nu poți face unele lucruri pe care le-ai făcut înainte”, a spus el.

Începând din această săptămână, Smith se retrage, cel puțin deocamdată. Dar asta nu înseamnă că o va lua cu ușurință. El va începe prin a picta interiorul casei sale. Este primul articol de pe list.

Comments are closed.